Akad. prof. habil. dr. Grasilda Blažienė skaitė pranešimą antrajame tarptautiniame kolokviume „Genealogija, heraldika ir veksilologija“

Šių metų birželio 9–11 d. vyko antrasis tarptautinis kolokviumas „Genealogija, heraldika ir veksilologija“ (toliau – ICGHV), kurį organizavo Genealogijos, heraldikos ir veksilologijos institutas. ICGHV tema: Lietuvos didieji kunigaikščiai ir kitos iš šios šalies kilusios giminės – langas į baltų istoriją, genealogiją, heraldiką ir veksilologiją.

Kolokviume dalyvavo lektoriai iš 15-os šalių: Čekijos, Estijos, Prancūzijos, Vokietijos, Italijos, Latvijos, Lietuvos, Maltos, Lenkijos, Portugalijos, Rumunijos, Škotijos, Ispanijos, Švedijos ir Ukrainos. Per dvi dienas lankytojai galėjo išklausyti 26 pranešimus apie genealogiją, heraldiką ir veksilologiją. ICGHV atidarymas vyko Lietuvos valstybės istorijos archyve, antrąją dieną dalyviai ir svečiai rinkosi nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose, o trečiąją dieną svečiams iš užsienio buvo suorganizuota ekskursija po senąsias Lietuvos sostines – Kernavę ir Trakus.

Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose akad. prof. habil. dr. Grasilda Blažienė skaitė pranešimą „Sembos kilmingųjų įvardijimai prūsiškais gyvenamųjų vietų vardais“. Pranešimo tema buvo susieta su kolokviumo tematika, su geneologija. Žvilgsnis nukrypo į Sembos kilminguosius, kurie istorijos šaltiniuose minimi jau XIV a. Atkreiptas dėmesys, kad Sembos kilmingieji buvo įvardyti dviem vardais, kurių antrasis neretai buvo prūsiškas vietovardis, pavyzdžiui, Alxwangen, vėliau ‒ Alexwangen Fischhauseno apskrityje. Didikas Hanke Allexwange gyveno Pabėčių parapijoje, vėliau giminės atstovai patraukė į miestus. Pats terminas (vok. Adel, liet. diduomenė) pirmą kartą buvo paminėtas tik 1500 m.

Nuotraukoje iš kairės: Genealogijos, heraldikos ir veksilologijos instituto prezidentas Remigijus Bimba, Lietuvių kalbos instituto prof. habil. dr. Grasilda Blažienė, Vilniaus universiteto prof. habil. dr. Vaidutis Kučinskas, Genealogijos, heraldikos ir veksilologijos instituto valdybos pirmininkas Paulius Vaniuchinas.