Kviečiame į Linos Rutkienės daktaro disertacijos gynimą!

Birželio 18 d., 13 val., Lietuvių kalbos institute bus ginama Linos Rutkienės daktaro disertacija „Statybos terminijos dūriniai: formavimasis ir raida“. Disertacijos darbo vadovė – dr. Albina Auksoriūtė.

Disertacijoje atliekamas keliaaspektis statybos terminijos dūrinių posistemio tyrimas, atskleidžiama šio posistemio raida ir esama padėtis. Analizuojant statybos terminijos dūrinių darybą, aptariamas kamieno, giminės, galūnės parinkimas, sandų jungimas, gilinamasi į hibridinių ir savakilmių dūrinių darybos skirtybes, nagrinėjama dūrinių su klasikiniais sietiniais kamienais problema. Laikantis požiūrio, kad tarp dūrinio sandų galima matyti tokius pačius santykius, kaip ir tarp žodžių junginių dėmenų, aptariami statybos terminijos dūrinių sintaksiniai-semantiniai sandų santykiai. Disertacijoje mėginama derinti kognityvinę dūrinių analizės patirtį su tradicine dūrinių klasifikacija į temines grupes: pristatoma dūriniais žymimų statybos pavadinimų sistema ir kognityviniai propoziciniai modeliai, pagal kuriuos šios sistemos vienetai susiformuoja.

„Rašyti disertacijos į Lietuvių kalbos institutą atėjau iš kitos institucijos – Vilniaus Gedimino technikos universiteto. Jame specialybės kalbą dėstau Statybos fakulteto studentams, nuolat susiduriu su statybos srities tekstais, be abejo, ir su statybos terminija. Statybos sąvokų nominacija taikant dūrybą – įdomus reiškinys, norėjau į man aktualios srities dūrinius pasižiūrėti atidžiau. Buvo įdomu tirti jų darybą, raidą, kitų kalbų poveikį, nustatyti iš esmės nekintančius mentalinius modelius, pagal kuriuos formuojama tų dūrinių semantika“, – pasakojo disertacijos autorė.

Paklausta, su kokiais iššūkiais teko susidurti rašant disertaciją, doktorantė L. Rutkienė atsakė: „Dalį disertacijos teko rašyti ir griežto karantino metu. Viena vertus, tai tapo nemenku iššūkiu: buvo uždarytos bibliotekos, nebebuvo galima prieiti prie statybos srities šaltinių (skaitmeninės formos jų nėra daug) ir kitos reikalingos literatūros. Tačiau, kita vertus, sėdėjimas namuose vertė susikaupti ir dirbti, ir pats karantinas tapo išgyvenamas lengviau.“

Prisijungti galėsite spustelėdami šią nuorodą:
https://zoom.us/j/96495277226?pwd=MVpiNkFGSHd3anYyUU1SblhxeXBMUT09

Maloniai kviečiame pasiklausyti!