Balandžio 15 d. nuotoliniu būdu minėjome dr. Antano Balašaičio jubiliejų

2021-ųjų pavasaris gausus ypatingų sukakčių. Vasario 25-ąją 90-metį būtų minėjęs Jurbarko rajono garbės pilietis prof. habil. dr. Arnoldas Piročkinas. Balandžio 11-ąją 70-ies metų sukakties proga pasveikinome Lietuvos nacionalinės premijos laureatą, vertėją, poetą Antaną Gailių. O balandžio 15-ąją gražų 90-ies metų jubiliejų šventė žodynininkas dr. Antanas Balašaitis. Nuotoliniu būdu vykusiame renginyje buvo paminėtas šio kalbininko jubiliejus.

„Tai pirmasis nuotoliniu būdu minimas Instituto mokslininko jubiliejus“, – sveikindama dr. Antaną Balašaitį sakė Lietuvių kalbos instituto direktorė dr. Albina Auksoriūtė ir pasidžiaugė, kad Antanas vis dar tebėra aktyvus Lietuvių kalbos instituto mokslininkų bendruomenės narys.

Renginyje dalyvavo ir pranešimus skaitė Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos mokinė Ieva Girdžiūtė ir jos mokytoja Irmanta Valošinienė, Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto Lietuvių kalbos katedros vedėja doc. dr. Vilma Zubaitienė, Lietuvių kalbos instituto mokslininkė dr. Aurelija Gritėnienė ir Lietuvių kalbos draugijos narė, žurnalo „Gimtoji kalba“ vyr. redaktorė Rita Urnėžiūtė.

Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos mokinė Ieva Girdžiūtė ir jos mokytoja Irmanta Valošinienė gražiai ir įdomiai pristatė svarbiausius kalbininko Antano Balašaičio gyvenimo ir mokslinės veiklos faktus.

Po šio išsamaus kalbininko veiklos ir darbų aptarimo pranešimą „Kas rašė žodynus ir kodėl“ skaitė Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto Lietuvių kalbos katedros vedėja doc. dr. Vilma Zubaitienė. Mokslininkė chronologiškai bei išsamiai apžvelgė žodynų kūrimo istoriją ir aptarė reikšmingiausius žodynus.

Vėliau Lietuvių kalbos instituto mokslininkė dr. Aurelija Gritėnienė aptarė „Bendrinės lietuvių kalbos žodyno“ rengimo principus.

Pirmąją nuotolinio renginio dalį užbaigė Rita Užnėžiūtė, vaizdingai, įdomiai ir išsamiai pristačiusi Metų žodžio rinkimus. Baigdama pranešimą Rita teigė, kad Metų žodžio rinkimai yra paskata stebėti ir fiksuoti kalbos reiškinius, ieškoti ryšių tarp visuomenės ir kalbos pokyčių, apibrėžti ir tirti visuomenės aktualijas atspindinčių kalbos reiškinių vartojimo kontekstus, atpažinti kalbinio kūrybingumo apraiškas.

Sveikinimo žodžius garbų jubiliejų mininčiam dr. Antanui Balašaičiui skyrė ne tik jo kraštiečiai iš Jurbarko, buvę kolegos, bet ir skirtingose pasaulio šalyse gyvenantys anūkai.

Nuotolinio renginio sumanytoja dr. Aušra Rimkutė-Ganusauskienė, apibendrindama renginį, pasidžiaugė, kad visi turėjo progą ne tik pasiklausyti mokslinių pranešimų, bet ir pasveikinti sukaktuvininką Antaną Balašaitį, padėkoti jam už nuveiktus darbus, pokalbius, pamokas, bičiulystę.

Džiugiai pranešame, kad dr. Antano Balašaičio jubiliejaus proga Lietuvių kalbos institutas išleido atnaujintą ir papildytą mokslininko bibliografijos rodyklę. Ją peržvelgti galima čia.