Pasirodė dr. Evaldo Švagerio ir dr. Jolitos Urbanavičienės mokslo studija „Lietuvių kalbos balsių formantinę struktūrą ir trukmę lemiančių veiksnių sąveika bei hierarchija“

This page is only available in Lithuanian.

Pasirodė elektroninė Bendrinės kalbos tyrimų centro vyresniųjų mokslo darbuotojų dr. Evaldo Švagerio ir dr. Jolitos Urbanavičienės mokslo studija „Lietuvių kalbos balsių formantinę struktūrą ir trukmę lemiančių veiksnių sąveika bei hierarchija“

„Neapsiriksime šį tyrimą pavadindami žvalgomuoju, nes juo iš tikrųjų siekiama pasižvalgyti po naujus kalbos garsų tyrimo horizontus, išbandyti naujus metodus (šiuo atveju – dvifaktorinę dispersinę analizę ANOVA), leidžiančius apdoroti kompleksinės struktūros duomenis. Studiją sudaro įvadas, tyrimo metodologija, dvi analitinės dalys (pirmoji skirta balsių formantinę struktūrą lemiantiems veiksniams, antroji – balsių trukmės faktoriams), taip pat išvados, literatūros ir šaltinių sąrašas, santrauka anglų kalba ir priedai, kuriuose pateikiame konkrečių dvifaktorinės dispersinės analizės pavyzdžių. Tyrimą atlikome su palyginti nedideliu empirinių duomenų kiekiu, tačiau daugiausia dėmesio skyrėme ANOVA statistinio modelio galimybėms įvertinti: modelį taikėme dvejopai – analizavome dviejų kalbinių veiksnių sąveiką tiesioginės konkurencijos sąlygomis ir tyrėme dviejų veiksnių sąveiką neatsižvelgdami į kitus faktorius. Ateityje norėtume plėsti tyrimų lauką, t. y. į jį įtraukti daugiau empirinių (ypač natūralios kalbos) duomenų ir daugiau kalbinių (prozodinių, sociolingvistinių ir kt.) veiksnių. Planuojame pasitelkti ir kitus statistinius modelius, kurie gali vienu metu analizuoti daugiau nei dviejų veiksnių sąveiką. Tikimės, kad tokio pobūdžio tyrimai prisidės prie kalbos technologijų plėtros ir suteiks daugiau žinių apie dinaminius kalbos reiškinius“, – teigia autoriai leidinio Pratarmėje.

Dr. Evaldo Švagerio ir dr. Jolitos Urbanavičienės mokslo studija „Lietuvių kalbos balsių formantinę struktūrą ir trukmę lemiančių veiksnių sąveika bei hierarchija“