Rugsėjo 8-oji – Tarptautinė raštingumo diena
Rugsėjo 8-ąją minime Tarptautinę raštingumo dieną. Ją kasmet švenčiame UNESCO iniciatyva. Šią dieną pagerbiami tie, kurie prisidėjo prie raštingumo kūrimo: mokytojai, redaktoriai ir kiti kalbos puoselėtojai.
Siaurąja prasme raštingumas suvokiamas kaip žmogaus gebėjimas skaityti ir rašyti. Laikui bėgant šio žodžio reikšmė išsiplėtė ir dabar raštingu žmogumi vadiname ne tik tą, kuris moka skaityti ir rašyti, bet ir tą, kuris moka skaičiuoti, rišliai ir sklandžiai bendrauti, tinkamai suvokia tiek sakytinį, tiek rašytinį tekstą, geba kritiškai įvertinti ir kūrybiškai pasinaudoti įvairiomis žiniomis, duomenimis. Taigi, šiuolaikiniame pasaulyje žodis raštingumas įgijo labai plačią reikšmę: kalbama apie kompiuterinį, informacinį, finansinį, politinį ir kitus raštingumus, kurie apima daug skirtingų gebėjimų. Gražiai raštingumo sampratą yra apibūdinusi doc. dr. Rasuolė Vladarskienė: „Raštingumas siaurąja reikšme (kaip mokėjimas rašyti ir skaityti) yra raštingumo plačiąja reikšme (kaip bendrojo išprusimo) pagrindas.“
Raštingumas leidžia žmonėms sėkmingai veikti šiuolaikinėje visuomenėje, suteikia platesnes galimybes ir padeda įveikti kilusius iššūkius. Lietuvių kalbos institutas, minėdamas Tarptautinę raštingumo dieną, kviečia visus norinčius išspręsti kryžiažodį.
Žodžių reikšmės:
- kalbą žyminčių ženklų sistema;
- visos raidės, išdėstytos tam tikra tvarka, raidynas;
- visa, kas sukurta fiziniu ir protiniu visuomenės darbu;
- žodinio minčių reiškimo sistema;
- didelis, nuodugnus mokytumas, išsilavinimas;
- įgytas sugebėjimas automatiškai atlikti kurį nors veiksmą.
Žodžių ir jų reikšmių galite ieškoti Lietuvių kalbos išteklių informacinėje sistemoje „E. kalba“.