Vilniaus knygų mugė 2019

This page is only available in Lithuanian.

Š. m. vasario 21–24 d. Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ vyko Vilniaus knygų mugė. Pirmąją mugės dieną Lietuvių kalbos instituto Terminologijos centras pristatė du leidinius: kolektyvinę monografiją „Lietuviškos informatikos ir kompiuterijos terminijos tyrimai“ ir tarptautinį mokslo žurnalą „Terminologija“ (Nr. 25). Taip pat vyko naujausių tarminių leidinių – Leipalingio ir Akmenės apylinkių tekstų, mokslo žurnalo „Kalbos istorijos ir dialektologijos problemos 5“ ir mokomosios knygos „Rytų aukštaičiai širvintiškiai“ pristatymai. Buvo pristatyta ir MELC leidykloje išleista prof. dr. Danguolės Mikulėnienės monografijos „Lietuvių tarmėtyra: genezė, raida ir paradigminiai lūžiai“ I dalis.

Antrąją knygų mugės dieną vyko trys knygų pristatymai. Diena prasidėjo diskusija „Kas jau įdėta į Vietovardžių metų kraitę?“ Renginyje buvo diskutuojama apie nutarimo paskelbti 2019 m. Vietovardžių metais prasmę ir turinį. Buvo pristatyti „Lietuvos vietovardžių žodyno“ III tomas (G–H) ir periodinio leidinio „Acta Linguistica Lithuanica“ 76–79 tomai. Dr. Laimutis Bilkis suorganizavo momentinius gražiausio vietovardžio rinkimus, kuriuose renginio svečiai išrinko žemėvardį GIMTINĖ.

Vėliau vyko nuotaikingas Jolitos Urbanavičienės ir Ritutės Petrokienės sudaryto straipsnių rinkinio „Rytų aukštaičių patarmė: kaita ir pokyčiai“ pristatymas. Jo metu Rytų aukštaičių dainas atliko ir šios patarmės ypatybes demonstravo dr. Dalios Vaicenavičienės vadovaujamas Vilniaus kolegijos studentų ansamblis „Želmuo“.

Penktadienį buvo pristatyta ir naujausia dr. Ritos Miliūnaitės monografija „Kalbos normos ir jų savireguliacija interneto bendruomenėje“. Knygos autorė Rita Miliūnaitė ir recenzentai prof. dr. Daiva Aliūkaitė, doc. dr. Mindaugas Strockis, doc. dr. Vidas Valskys diskutavo apie interneto daromą įtaką kalbai, apie interneto bendruomenės madas ir kalbos tendencijas. Anot dalyvių, tokia tema lietuvių kalbotyros darbuose dar nebuvo aptarta, o autorė knygoje plėtoja naują požiūrį į kalbos tyrimus bei kalbos normų formavimąsi. Diskusijos dalyviai palietė ir intriguojančią temą, ar kalbininkai vis dar turi kištis į kalbos raidą.

Salvijos Tamkutės nuotraukos.