VASARA SU MOKSLININKU. Dr. Diana Dambrauskienė: rugsėjis – naujų atradimų, mokslinių pažinčių ir galimybių pradžia

VASARA SU MOKSLININKU – vasaros naujienų rubrika, kurioje kviečiame skaityti interviu su Lietuvių kalbos instituto mokslininkais apie tai, kaip jie leidžia vasaras. Paskutinė šios vasaros pašnekovė – Geolingvistikos centro mokslo darbuotoja dr. Diana Dambrauskienė.

1. Mūsų naujienų rubrika vadinasi Vasara su mokslininku. Ką vasara reiškia mokslininkui?

Vasara mokslininkui gali reikšti keletą dalykų:

  • tyrimo medžiagos rinkimą, arba lauko tyrimus; tai metas, kai vykdomi stebėjimai, renkami duomenys, mėginiai, svarbūs tolesniems moksliniams darbams;
  • mokslinės produkcijos kūrimą; daugelis mokslininkų vasarą rengia ar užbaigia pradėtus straipsnius, studijas, monografijas ir pan. Tai laikotarpis, kai galima susikoncentruoti į intelektualinį darbą;
  • studentų mokymus, projektus; dalis mokslininkų vasarą skiria savo studentams ir doktorantams, įtrauktiems į tyrimų projektus, teikia pagalbą rašantiems mokslinius darbus;
  • atostogas ir poilsį; nepaisant intensyvaus darbo, vasara daugeliui mokslininkų yra poilsio ir atostogų metas. Tai būtina, norint atgauti jėgas po ilgų darbo mėnesių ir pasiruošti naujiems tyrimams.

Klausimas abstraktus, jis apie visą mokslininkų bendruomenę, todėl į jį galiu atsakyti remdamasi savo patirtimi, įžvalgomis.

2. Ką nuveikėte šią vasarą? Kuo ji buvo kitokia nei praėjusi?

Šią vasarą galiu pavadinti vienu žodžiu – įvairi. Pirmiausia, surinkusi duomenis, ėmiausi rašyti dalį bendros su kolege rengiamos monografijos apie pietų žemaičius varniškius, iki šiol beveik netirtus sociogeolingvistikos metodais. Tyrimas atskleidė labai įdomių dalykų, keletu jų pasidalysiu per vasarą rašomuose straipsniuose ir rudenį vyksiančiose dviejose tarptautinėse konferencijose.

Vasaros metą tapatinu ne tik su mėgstama moksline veikla, bet ir atostogomis, poilsiu, laiku, leidžiamu kartu su artimaisiais. Šios atostogos nebuvo išskirtinės – keliavome po Lietuvą, aplankėme nuostabių mažų miestelių architektūros paminklus, leidome laiką su tais, kuriems jo neretai pritrūkstame… Atostogų laikas dažniausiai sutampa ir su kur kas proziškesne veikla, susijusia su aplinkos, namų tvarkymu ar atsiliepimu į mylimų žmonių pagalbos prašymus.

3. Mokslininkai ne tik turi daug įvairiausių veiklų, bet ir skaito daug įvairiausios literatūros. Kokie yra Jūsų šios vasaros skaitiniai? Galbūt Jus itin sužavėjo kokia nors knyga?

Mėgstu skaityti tikrais faktais paremtą literatūrą, o labiausiai – istorines knygas. Kurią nors vieną būtų sunku išskirti. Bet šios vasaros puikiu laimikiu galiu pavadinti Europos istorijos tyrinėtojo, britų istoriko Normano Davieso knygą Dievo žaislas. Lenkijos istorija. Kol kas perskaičiau I tomą, apimantį laikotarpį nuo seniausių laikų iki 1795 metų. Knygos ėmiausi dėl paprastos priežasties – Lietuvos istorinę raidą buvo smalsu pamatyti kitos šalies mokslininko akimis. Ypač sudomino Lietuvos ir Lenkijos bendros valstybės (Abiejų Tautų Respublikos) klestėjimo ir nuosmukio laikotarpio, socialinės struktūros, politinės sistemos ir galiausiai – Europoje unikalios ir pernelyg moderniai, šlėktiškai demokratiškos (karaliaus rinkimai, ne paveldimas sostas) valstybės žlugimo XVIII amžiuje priežasčių analizė.

Kiek anksčiau buvau skaičiusi Roberto Petrausko istorines knygas Trečiojo Reicho Triumfas, Lemtingi sprendimai, Barbarosa, šviesiais vasaros vakarais mėgavausi naujausiu jo kūriniu Poltava.

O šiuo metu mano rankose – Londono Karalienės Marijos universiteto šiuolaikinės istorijos profesorės Catherine Merridale knyga Slaptoji Rusijos istorijos širdis.

4. Skaičiuojame paskutines prabėgančios vasaros dienas. Koks bus Jūsų rugsėjis? Kokie nauji vėjai papūs rudenį?

Rugsėjis – tai laikas, kai po vasaros atostogų grįšime prie kasdienių ir pradėsime naujus darbus. Šį rugsėjį bus ir konferencijų, ir disertacijų gynimų, ir mokslinių susitikimų, ir naujų projektinių darbų. Trumpai tariant, tai bus naujų atradimų, mokslinių pažinčių ir galimybių pradžia.

5. Ko palinkėtumėte visiems artėjant rugsėjui?

Visiems? Sveikatos ir atradimo džiaugsmo! 🙂

O kolegoms linkiu sėkmingo darbų tęstinumo ir atradimų, į kuriuos dėmesį atkreiptų ne tik akademinė bendruomenė, bet ir įsiklausytų tie asmenys, kurių sprendimai gali nulemti ateities kartų pasirinkimus.