Pirmosios tarptautinės mokyklos „Gydytojas, leidėjas ir sodininkas. 500 metų nuo P. Skorinos veiklos perkėlimo iš Prahos į Vilnių“ atgarsiai

This page is only available in Lithuanian.

2022 m. rugsėjo 12–18 dienomis Prahoje (Čekijoje) vyko pirmoji tarptautinė mokykla „Gydytojas, leidėjas ir sodininkas. 500 metų nuo P. Skorinos veiklos perkėlimo iš Prahos į Vilnių“.

Tai vienas iš renginių, skirtų Pranciškaus Skorinos metams Lietuvoje paminėti. Tarptautinėje mokykloje, atsižvelgiant į Pranciškaus Skorinos įvairialypę veiklą ir palikimą, buvo analizuojama Renesanso knygų kultūros ir leidybos istorijos problematika. Ypatingas dėmesys buvo skiriamas praktiniam susipažinimui su Pranciškaus Skorinos Praha, rusėnų leidėju ir unikaliais spaudos bei raštijos paminklais.

„Pirmosios tarptautinės Skorinos mokyklos programa buvo įspūdinga – kiekvieną dieną paskaitos prasidėdavo 9 val. ryto ir trukdavo kartais net iki 19 val. vakaro. Tiek daug informacijos, kiek per tą savaitę, seniai nebuvau gavusi. Viskam suvokti reikės dar kelių mėnesių. Lektoriai buvo tikri savo sričių žinovai, kurie dirba su Skorina susijusiomis temomis jau ilgus metus, kurie tikrai gali papasakoti daug įdomių dalykų, kurių net knygose nerasi“, – savo mintimis apie mokyklą dalijasi Raštijos paveldo tyrimų centro doktorantė Marija Konickaja.

Pasak doktorantės, mokyklos organizatoriai pasirūpino ir labai įdomiomis paskaitų vietomis. Paskaitos vyko Nacionalinėje bibliotekoje, Rotušėje, Arkivyskupo rūmuose, Šv. Tomo bažnyčioje (Augustinų vienuolyne) ir Filosofijos fakultete. Ypatingų įspūdžių visiems dalyviams paliko nuostabaus baroko architektūros jėzuitų kolegijos pastatų komplekso, vadinamo Klementinum, ir Augustinų vienuolyno bibliotekos, kur saugomos seniausios knygos.

Tarptautinę mokyklą organizavo Karolio universitetas (Univerzita Karlova) kartu su partneriais: Lietuvių kalbos institutu, Čekijos Respublikos nacionaline biblioteka, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka, Vilniaus universiteto Komunikacijos fakultetu. Mokyklą rėmė Karolio universiteto Rektoratas (pagal projektą POINT/Bi/2021-2-020) ir Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija (pagal Švietimo programos priemonę 12-003-03-03-04). Renginį globojo J. E. p. Laimonas Talat-Kelpša, Lietuvos Respublikos ambasadorius Prahoje.