Lietuvių kalba pristatyta Sankt Peterburge, Europos kultūros festivalyje „Atrask savo Europą“

prof. dr. Jolantos Zabarskaitės paskaita „Lietuvių kalbos unikalumas“

2017 m. rugsėjo 23 d. Sankt Peterburge, Ermitažo Generalinio štabo pastate vyko Europos kultūros festivalis „Atrask savo Europą“ («Открой свою Европу»), skirtas Europos kalbų dienai paminėti. Lietuvą festivalyje pristatė Lietuvių kalbos instituto direktorė prof. dr. Jolanta Zabarskaitė ir Bendrinės kalbos tyrimų centro jaunesnioji mokslo darbuotoja dr. Anželika Gaidienė.

Sužinoti apie lietuvių kalbą festivalio lankytojai turėjo progą atėję į prof. dr. Jolantos Zabarskaitės rusų kalba skaitytą paskaitą „Lietuvių kalbos unikalumas“. Profesorė kalbėjo apie archajišką lietuvių kalbos struktūrą, ryšius su sanskritu, lietuvių kalbos tarmes, lietuvių kalbos raidos procesus įvairiais laikotarpiais, apie iškilius lietuvių kalbos tyrėjus ir kt. Paskaitos pabaigoje atidžiausi klausytojai dovanų gavo mokomąją priemonę „Lietuvių kalba dialoguose“ (sudarytojas S. Temčinas, išleista 2016 m. Lietuvių kalbos institute).

Lietuvos stendo lankytojus su lietuvių kalba supažindino Lietuvių kalbos instituto kilnojamoji ekspozicija „Paliesk lietuvių kalbą rankomis“. Šią ekspoziciją sudaro interaktyvūs eksponatai – kalbos žaislai, leidžiantys kiekvienam „paliesti“ kalbą rankomis, pajusti jos savitumą. Parodos dalyviams buvo pristatytas interaktyvus idoeuropiečių kalbų medis, leidžiantis iš arčiau susipažinti su gausia indoeuropiečių kalbų įvairove; šviečiantys eksponataiakis ir musė, leidžiantys pažinti lietuviškų žodžių atitikmenis kitose pasaulio kalbose; simbolinis žodynas – šviečiantis eksponatas su atverčiamais žodžiais, pristatantis žodžių kilmę; interaktyvi lietuvių kalbos abėcėlė – tai kiekvienos lietuviškos raidės antspaudai su jų kilmės aprašais, atspindinčiais tautos kultūrinę raidą ir istoriją; magnetinis žemėlapis su žodžiais, leidžiantis pamatyti, kokius žodžius lietuviai paskolino kitoms kalboms.

Kalbą rankomis leidžianti paliesti ekspozicija sulaukė itin didelio dėmesio. Po festivalio Lietuvių kalbos institutas sulaukė gražių atsiliepimų: „Lenkiuosi Lietuvos stendui už įtraukiančius, kokybiškus žaidimus – puikiai pasiruošėte! Eksponatai yra rankų darbo, sukurti su meile kalbai ir žmonėms. Aš, suaugęs žmogus, su azartu dėliojau kubelius, kol nesudėliojau. Užtrukau turbūt valandą, bet buvo verta! O koks kalbų sodas! Kaip netikėtai pateikti žodžio „akis“ atitikmenys kitose kalbose! Šaunuoliai! Tai buvo išties nuostabu!“ (O. M.).

Šiais metais minint Europos kalbų dieną kilnojamoji paroda taip pat apsilankys ir  Švedijoje, keliaus po Lietuvos mokyklas.

Daugiau informacijos apie kilnojamąją parodą „Paliesk lietuvių kalbą rankomis“.