Kviečiame leidinius konkursui „Mano žodynas“ atsiųsti iki spalio 23 d.

This page is only available in Lithuanian.

Lietuvių kalbos institutas, kvietęs mokinius ir suaugusiuosius paragauti žodynininko duonos bei dalyvauti jau 5-ajame nacionaliniame konkurse „Mano žodynas“, praneša, kad iki spalio 23 d. laukiami paskutiniai konkurso dalyvių parengti leidiniai.

Žodynai gali būti sukurti remiantis pačiomis įvairiausiomis temomis: pagal apimtį jie gali būti ir išsamieji, kur pateikiama kiek įmanoma visa kalbos leksika, toks pavyzdys būtų 20 tomų „Lietuvių kalbos žodynas“, ir atrankiniai, galima paminėti ir tarmių, terminų, tikrinių vardų, neologizmų, tarptautinių žodžių, svetimybių ir kt. žodynus. Pagal kalbų kiekį žodynai būna ir vienakalbiai, ir dviejų ar kelių kalbų, leidžiami popieriniai ir elektroniniai. Taigi, kviečiame į užduotį žvelgti kūrybiškai: jūsų sukurti žodynai gali išsamiai aprašyti tiek Labanoro girioje randamas grybų rūšis, tiek Lietuvos popmuzikos grupes, tiek Vakarų Lietuvos tarmiškus žodžius.

Anot Lietuvių kalbos instituto vadovės dr. Albinos Auksoriūtės, žodynų reikšmė yra ypač svarbi: „Žodynuose galima rasti be galo daug ir įvairios informacijos, ne tik reikalingą žodį, bet ir jo apibrėžtį, paaiškinimą, vartojimo pavyzdį, iliustruojantį paveikslėlį ir kt. Žodynai padeda pažinti kalbą, ją suprasti, atrasti ir išmokti naujų dalykų.“ A. Auksoriūtės teigimu, įsitraukimas į savito žodyno kūrimą keičia žmonių požiūrį ne tik į žodyną, kaip savitą leidinį, kurį rengiant reikia tam tikro išmanymo, gebėjimo sistemiškai mąstyti, bet ir požiūrį į pačią kalbą, atskleidžia mūsų kalbos įvairovę, kūrybines galias ir grožį.

Konkurse kviečiame dalyvauti 5–8, 9–12 klasių moksleivius ir suaugusiuosius. Konkurso vertinimo komisija atrinks po 3 geriausius kiekvienos dalyvių grupės darbus, o iš visų dalyvavusiųjų konkurse – 1 originaliausią darbą. Jūsų ypatingų sukurtų žodynų lauksime iki 2020 m. spalio 23 d. Spausdintus ar įskaitomai ranka parašytus žodynus siųskite adresu: Lietuvių kalbos institutui, konkursui „Mano žodynas“, P. Vileišio g. 5, LT-10308 Vilnius. Rezultatai bus skelbiami 2020 m. lapkričio 6 d. Lietuvių kalbos instituto svetainėje www.lki.lt ir feisbuko paskyroje.

Geriausių darbų autoriai bus apdovanoti Lietuvių kalbos instituto, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto, leidyklų „Tikra knyga“, „Obuolys“, „Dominicus Lituanus“ ir „Lapas“ prizais.

Jei konkurso dalyviai turėtų kokių klausimų, gali kreiptis į Lietuvių kalbos institutą tel. (8 5) 263 8046 arba el. paštu . Visa informacija apie konkursą ir jo nuostatai skelbiami www.lki.lt.