Kviečiame skaityti dr. Jolitos Urbanavičienės straipsnį „Rytų aukštaičių vilniškių savivertė: tarminio kalbėjimo prestižas ir stigmatizavimas“

Kviečiame skaityti Bendrinės kalbos tyrimų centro vyresniosios mokslo darbuotojos dr. Jolitos Urbanavičienės straipsnį „Rytų aukštaičių vilniškių savivertė: tarminio kalbėjimo prestižas ir stigmatizavimas“.

Šie – 2023-ieji – metai Lietuvoje paskelbti Aukštaitijos metais, nes prieš 700 metų pirmą kartą paminėtas Aukštaičių žemės vardas. Tai didžiausias Lietuvos etnografinis regionas, kurio raida yra tiesiogiai susijusi su Lietuvos valstybingumo įtvirtinimu, nes Aukštaitija yra Lietuvos karaliaus Mindaugo žemė. Lietuvos Respublikos Seimas, paskelbdamas Aukštaitijos metus, atkreipė dėmesį, kad šis regionas „išsiskiria didžiule etnokultūrine įvairove ir unikaliomis per amžius išsaugotomis vertybėmis“. Viena svarbiausių kiekvieno regiono vertybių yra gyvybinga vietos gyventojų tarmė. O ar gyvybinga aukštaičių tarmė? Ar aukštaičiai noriai kalba tarmiškai? Ar aukštaičių tarmė turi prestižą?

Dr. Jolitos Urbanavičienės straipsnis „Rytų aukštaičių vilniškių savivertė: tarminio kalbėjimo prestižas ir stigmatizavimas“