Diskusija „Šiandienos iššūkiai humanitarikai ir jų sprendimo būdai“

This page is only available in Lithuanian.

Rugsėjo 25 d. popietę Lietuvos istorijos institute vyko diskusija „Šiandienos iššūkiai humanitarikai ir jų sprendimo būdai“. Joje dalyvavo keturių lituanistinių institutų mokslininkai ir būrys įvairių valdžios institucijų atstovų (žr. renginio programą: http://www.istorija.lt/renginys-2/).

Lietuvių kalbos instituto vardu kalbėjo LKI Mokslo tarybos narė dr. Rita Miliūnaitė. Reaguodama į šiemet išleistą „Lietuvos humanitarinių mokslų Raudonąją knygą“, kurią pristatė vienas iš jos autorių prof. dr. Rimvydas Petrauskas, ji pažymėjo, kad toje knygoje keliamos humanitarinių mokslų problemos (dėl neracionaliai skirstomo mokslo finansavimo, mokslą fragmentuojančios bei perdėtą institucijų konkurenciją sukuriančios mokslo darbų vertinimo sistemos, ilgalaikių programų, išpūsto mokslo darbų ekspertavimo, lituanistikos esmę iškreipiančios formalizuotos mokslo tarptautiškumo sampratos, jaunų specialistų ugdymo ir kt.) kaupėsi visą dešimtmetį ir mokslininkams yra gerai žinomos. Paradoksalu, kad jų ėmė daugėti tada, kai mokslo politika nemažai priklausė kaip tik nuo kai kurių šio leidinio autorių.

Dėl tų problemų lituanistinių institutų mokslininkai ne kartą buvo kreipęsi į Švietimo ir mokslo ministerijos, Lietuvos mokslo tarybos vadovus, kalbėjo ankstesnių kadencijų Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitete.

Mokslininkė primygtinai ragino pagaliau pradėti tas konkrečias problemas spręsti, nes siūlymai, kaip gerinti lituanistikos institutų veiklos kokybę, dar pernai buvo įteikti tuometinei Švietimo ir mokslo ministerijai, bet iki šiol liko be jokio atsako. O be šio žingsnio kalbėti apie humanitarinių mokslų proveržį ir įvairias ateities vizijas bei strategijas yra tuščias darbas.