Atnaujinta didžiojo „Lietuvių kalbos žodyno“ svetainė

Nuo 2017 m. kovo mėnesio veikia atnaujinta didžiojo „Lietuvių kalbos žodyno“ svetainė, prieinama adresu http://www.lkz.lt.

Naujai sukurta žodyno duomenų bazė leidžia atpažinti ir įvardyti visus žodyniniame straipsnyje esančius elementus. Dabar visi žodyne vartojami sutrumpinimai, simboliai ir kiti leksikografinio straipsnio elementai skaitytojams pateikiami daug patogesne forma. Kompiuterio pele užėjus ant kiekvieno sutrumpinimo ar bet kurio teksto elemento, jis čia pat atskira eilute išsiskleidžia, tad žodyno vartotojams nebereikia atskirai sutrumpinimų sąraše ieškoti žodžio straipsnyje paminėto šaltinio ar vietovės paaiškinimo, taip pat iškart galima pamatyti visas žodžių kilmės, gramatines, stilistines, semantines ir kt. charakteristikas. Naujoji žodyno duomenų bazė leidžia vykdyti išsamesnę paiešką žodyno antraštiniuose žodžiuose. Paieška vyksta pasitelkus programuotojų siūlomus papildomus simbolius: % (procentų ženklas),∗(žvaigždutė), _ (brūkšnys eilutės apačioje), | (vertikalus brūkšnys). Kaip vykdyti paiešką naudojant šiuos simbolius, plačiau aprašyta žodyno svetainėje – reikia tik paspausti simbolį „?“ (paieškos pagalba). Atnaujinta paieškos sistema paranki fonetikos, žodžių darybos ir kitų sričių tyrėjams, taip pat ja gali naudotis ir plačioji visuomenė, pavyzdžiui, kryžiažodžių, rebusų, įvairių kalbinių užduočių sudarytojai.

Žodyno tekstas taip pat yra pritaikytas mobiliesiems įrenginiams (žodynu galima naudotis mobiliuosiuose telefonuose, planšetiniuose kompiuteriuose ir pan. įrenginiuose). Taigi dabar didžiausią lietuvių kalbotyros veikalą galima skaityti visur, kur tik veikia mobilusis ir interneto ryšys. Tikimės, kad lankstesnė ir įvairesnė paieška pritrauks dar didesnį žodyno skaitytojų būrį.