Parodos

Sorry, this entry is only available in Lithuanian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

2019 m. rugsėjo 3 d. Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje vyko Lietuvių kalbos instituto Baltų kalbų ir vardyno tyrimų centro vadovės akademikės prof. dr. Grasildos Blažienės jubiliejui skirtas parodos „Prarastos kalbos beieškant“ pristatymas. Į jį susirinko gausus būrys sukaktuvininkės kolegų, bičiulių, artimųjų, dėmesį ir pagarbą parodė aukšti svečiai iš įvairių Lietuvos institucijų.

Renginį vedė Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos direktorius dr. Sigitas Narbutas.

Parodos pristatymo šventę gražiai pradėjo Vilniaus kultūros centro moterų choro „Liepos“ kamerinė grupė (choro vadovė Audronė Steponavičiūtė-Zupkauskienė). Buvo atlikti trys kūriniai – Mikalojaus Konstantino Čiurlionio „Dainų dainelė“, Juozo Naujalio „Miškas ūžia“ ir Roberto Šumano „Namelis prie jūros“. Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos sveikinimą perskaitė Respublikos Prezidento patarėja Sonata Šulcė. Prasmingą sveikinimo žodį tarė Lietuvos Respublikos Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis ir perskaitė Lietuvos Respublikos Ministro Pirmininko Sauliaus Skvernelio sveikinimą. Akademikę šiltai pasveikino Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius. Jis įteikė ministerijos sveikinimą ir padėkos raštą už akademikės nuopelnus baltistikai, germanistikai, lietuvių filologijai, už Lietuvos vardo garsinimą tarptautiniu mastu. Nuoširdžiai sukaktuvininkę sveikino Lietuvos Respublikos Seimo narys Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas akademikas Eugenijus Jovaiša, pabrėždamas, kad akademikei ir jos mokiniams būtina dar daugiau dėmesio skirti kalbos istorijos mįslėms. Tarp sveikintojų – ir Seimo nariai Vytautas Juozapaitis, Antanas Vinkus, Lietuvos mokslų akademijos prezidentas akademikas Jūras Banys.

Humanitarinių ir socialinių mokslų skyriaus pirmininkas akademikas Domas Kaunas subtiliai priminė akademikės vaikystę, jaunystę, studijas, pabrėždamas nuopelnus baltistikai, ypač prūsistikai ir onomastikai, taip pat paminėjo, kokia svarbi akademikei yra šeima.

Lietuvių kalbos instituto direktorė dr. Albina Auksoriūtė pabrėžė profesorės atsidavimą baltistikai, lituanistikai ir, žinoma, Institutui. Jautriai savo vadovę sveikino LKI Baltų kalbų ir vardyno tyrimų centro kolegos, parengę bei šia proga išleidę ir akademikės bibliografiją.

Svariais profesorės baltų kalbų ir kultūrų tyrimais pasidžiaugė Klaipėdos universiteto rektorius prof. dr. Artūras Razbadauskas, Socialinių ir humanitarinių mokslų fakulteto dekanas prof. dr. Rimantas Balsys, kurių sveikinimą perskaitė KU profesorė Dalia Pakalniškienė, palydėdama jį ir prūsiškais žodžiais, ir doc. dr. Jūratė Lubienė. Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkas Audrys Antanaitis pabrėžė, kad su akademike labai lengva bendrauti ir pasitarti. Svečiai akademikei išsakė šilčiausius sveikinimus, linkėdami atlikti dar ne vieną reikšmingą darbą.
Parodos pristatyme dalyvavo akademikės bičiuliai iš meno pasaulio, įžymūs muzikai: kompozitorius Giedrius Kuprevičius, smuikininkas Raimondas Butvila, saksofonininkas Vytautas Labutis. Įspūdingos sukaktuvininkei skirtos maestro Giedriaus Kuprevičiaus ir Vytauto Labučio improvizacijos šventei suteikė nepakartojamą skambesį.

Aktoriai Vytautas Rumšas ir Gailė Butvilaitė mokslininkę sveikino skaitydami jausmingus kūrinius. Aktorė Nijolė Narmontaitė parengė neįtikėtiną staigmeną – seriją vaizdo sveikinimų, kuriuos įrašė Prancūzijoje, Ispanijoje ir Portugalijoje. Baltistei Grasildai Blažienei skirtą eilėraštį emocingai perskaitė žymus matematikas, taip pat kompozitorius ir poetas Giedrius Alkauskas.

Dažniausias sveikintojų kalbose žodis buvo meilė – ir ta meilė, kuri geriausiai apibūdina jų ryšį su sukaktuvininke, ir ta, kurią pati akademikė spinduliuoja mums visiems.

Daugiau apie renginį – nuotraukų reportaže.